Зупинимо туберкульоз

ПРОФІЛАКТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ

     Сливка В.І.,     доцент  кафедри  фтизіатрії  та  пульмонології  Буковинського  державного  медичного університету

 

Туберкульоз залишається однією із найбільш актуальних і болючих проблем сьогодення, поширення якого набуває загрозливого характеру як у цілому світі, так і в Україні. Це інфекційна хвороба, яка вражає всі органи та системи, окрім волосся та нігтів.

У багатьох країнах світу ця недуга вийшла з-під контролю, тому в квітні 1993р. ВООЗ проголосила туберкульоз глобальною небезпекою на всій земній кулі. Не менш актуальною ця проблема залишається в Україні. Починаючи з 1995р.Україна увійшла в епідемію туберкульозу.

Турбує і той факт, що ріст туберкульозу серед дорослих тісно пов’язаний з ростом туберкульозу серед дітей, який зріс більше ніж у 2 рази. У віковій структурі захворювання дітей на туберкульоз помітне підвищення відсотка дітей раннього віку з ускладненим перебігом хвороби з тенденцією до прогресування з розвитком важких форм таких як казеозна пневмонія, міліарний туберкульоз, туберкульозний менінгіт, які зустрічались тільки в доантибактеріальний період. Особливо це стосується дітей грудного віку, в яких імунна система є недосконалою і немає ефективного захисту від туберкульозу. Значну кількість дітей, що хворіють на туберкульоз, складають особи шкільного віку.

З біологічної точки зору дитячий вік є найбільш уразливим для туберкульозної інфекції. Тому в даний час не викликає сумнівів доцільність вакцинації БЦЖ дітей раннього віку в країнах з несприятливою епідеміологічною ситуацією по туберкульозу.

Широкомасштабні дослідження ефективності вакцинації новонароджених, які охоплювали 2 млн. спостережень, показали, що вакцинація БЦЖ знижує захворюваність у 15 разів (2 на 100000) у порівнянні з цим показником у нещеплених (30 на 100000). Незважаючи на несхвальне ставлення ВООЗ до ревакцинації БЦЖ, багато країн зберігають повторні щеплення. Недавні дослідження показали, що у ревакцинованих відносний ризик захворювання туберкульозом у 4,4 рази менший, ніж у неревакцинованих. Тому специфічна профілактика туберкульозу, яку здійснюють медичні працівники, посідає важливе місце в комплексі заходів, спрямованих на боротьбу з туберкульозом.

Велике значення має неспецифічна профілактика туберкульозу (підвищення імунітету, дотримання гігієни). Здоровий спосіб життя (не палити, не зловживати алкоголем) – бути фізично активними, повноцінно і раціонально харчуватися. Харчування має бути вітамінізованим, містити достатню кількість білків, жирів, вуглеводів. Не вживати сирого молока, придбаного на ринку, а тим більше – у місцях стихійної торгівлі, як кажуть, «з асфальту». Обережно треба ставитися до сиру та м’яса, купувати ці продукти лише у тих продавців, котрі мають висновок ветеринарно-санітарної експертизи.

Піклуйтеся про своє здоров’я, адже туберкульоз – це одна з тих хвороб, які легше попередити, аніж потім тривалий час лікувати! 

Ċ
Гомон Ольга (навчальний відділ) (БДМУ, Чернівці),
1 черв. 2012 р., 01:49
ĉ
Гомон Ольга (навчальний відділ) (БДМУ, Чернівці),
2 жовт. 2012 р., 02:19