Різне‎ > ‎

Гірудотерапія

ГІРУДОТЕРАПІЯ ПРИ ЗАХВОРЮВАННЯХ РІЗНИХ ОРГАНІВ ТА СИСТЕМ

 

Л.В.Каньовська – к.мед.н. доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних  хвороб БДМУ

Народна мудрість.

Кого п’явка вкусила – того довго жити благословила.
П’явка веде повнокровне життя.

Зростання інтересу до лікування п'явками не випадкове. Цілющі властивості цих створінь відомі людству уже понад 20 століть. Медичні п'явки застосовували ще єгипетські фараони, про них згадується в Біблії та Корані. У стародавній Вірменії чоловіки та жінки до 35 років використовували п'явки, щоб їхні нащадки були здоровішими, а після 65 років — для продовження повноцінного життя. У І ст. н. е. Пліній писав про корисну дію п'явок: "при ломоті та всякій лихоманці". П'явок використовували відомі давньоримські лікарі Гален та Аецій. Великий таджицький учений Абу ібн Сіна (відомий як Авіцена) у своєму "Каноні" приділив увагу цим "вампірчикам". Під час Кримської війни відомий лікар Пирогов ставив пораненим до 100 п'явок на великі рани та переломи, чим рятував сотні солдатів від інфекції та больового шоку — вони знезаражували рани та виробляли знеболювальні речовини. Із записів Наполеона відомо, що свого часу за наказом імператора Угорщини було імпортовано 6 млн. п'явок для солдатів французької армії.

    В Україні метод гірудотерапії затверджений Міністерством охорони здоров’я, а медична п’явка внесена до Державної фармакопеї. У Санкт-Петербурзі створена кафедра гірудотерапії і натуральних методів лікування, в Москві відкрито Центр гірудотерапії, де вивчаються склад і механізми впливу слини п’явки, розробляються способи застосування гірудотерапії при різних захворюваннях.

Нині п'явок використовують у кардіології, офтальмології, дерматології, хірургії, гінекології, урології, неврології тощо. П'явками можна успішно лікувати варикозне розширення вен, тромбофлебіти, атеросклероз, гіпертонію, стенокардію, інфаркт міокарда, геморой, виразку, гастрит, гепатити, цироз, панкреатит, цукровий діабет (на ранніх стадіях), фурункульоз, абсцеси, сепсис, мастит, хвороби шкіри, легень (бронхіти, бронхіальну астму та ін.), мігрені, глаукому, гайморити, неврити, гінекологічні захворювання (аднексит, сальпінгоовофорит та ін.), простатит, безпліддя (у жінок і у чоловіків).

Із 400 видів п'явок, відомих науці, лише один — Hirudo medicinalis та три його підвиди застосовуються в медицині. Раніше вважали, що лікування відбувається завдяки тому, що п'явка відсмоктує "погану кров". Справді, вона випиває від 3 до 5 куб. см крові. Це корисно, скажімо, при високому кров'яному тиску. Але, як з'ясувалося, п'явка не тільки висмоктує кров. Вона фільтрує її  і повертає з цілющими ферментами своєї слини — гірудином. Окрім цього, слина п'явки містить 200 хімічних складників, корисних для людського організму. Лікування п'явками дуже корисне людям, які живуть на забрудненій радіацією території. П'явки висмоктують радіоактивний йод, яким насичена кров людей після Чорнобильської катастрофи.

Отже, головне багатство п'явки — слина. Дотепер її склад вивчений не до кінця. За сеанс п'явка вводить понад 100 біологічно активних речовин. Вони мають протизапальну дію, активізують капілярний кровообіг, поліпшують постачання тканин киснем, запобігають тромбоутворенню та розчиняють свіжі тромби. Як наслідок, зникають серцеві болі, набряки, поліпшується кровообіг головного мозку.


Механізми дії слини п’явки

Медична п’явка визнана «міні-фабрикою» з виробництва великої кількості різних біологічно активних субстанцій. Наукові дослідження на даний момент підтверджують цілющу дію гірудину (речовини слини п'явки) на організм людини. Крім гірудину, в слині п'явки міститься більше 100 біологічно активних речовин, які неможливо синтезувати, або створити штучним шляхом, серед них варто згадати гіалуронідазу. Цей фермент руйнує «шубу» з полісахаридів, якими вкрита поверхня майже кожної клітини, полегшуючи тим самим доступ до клітин різних ліків і біологічно активних речовин. Гіалуронідаза збільшує проникність тканин, і зокрема стінок капілярів. Вона неначе «відкриває ворота», через які до клітин надходять різні речовини, що вводяться ззовні. Не випадково гіалуронідаза є в отрутах павуків і змій. Вона також виявлена в спермі людини, адже сперматозоїдам треба подолати немало клітинних перешкод на своєму шляху.

Іншою цікавою речовиною, виявленою в слині п'явок, є фермент колагеназа. Він здатний руйнувати довгі нитки білка колагену, який звичайно заповнює великі рани в процесі їх загоєння. Саме з колагену складаються келоїдні рубці, що залишаються на шкірі в результаті серйозних опіків або глибоких порізів. Колагеназа руйнує колаген і тому сприяє розсмоктуванню келоїдних рубців. Колагеназу, одержану з інших джерел, нерідко використовують в сучасній косметології.

Не дивно, що слина п'явок може, зокрема, сприяти розсмоктуванню спайок, блокуючих прохідність маткових труб у жінок.

За допомогою п'явок забираються дрібні зморшки (гусячі лапки) навколо очей, набряклості вік (мішки під очима), згладжуються зморшки носо-губного трикутника.

Завдяки своїй протизапальній, бактерицидній дії ( яка визначається бактерією-симбіонтом Bacillus Hirudiensie, що мешкає в кишковому каналі п'явок), і знеболюючому ефекту (секрет п'явки знижує активність брадикініну, стимулюючого біль), гірудотерапія може застосовуватися при лікуванні дуже багатьох патологій, де є біль, запалення, дія патогенних бактерій.

Дослідження останніх років підтвердили і імуностимулюючу дію гірудотерапії (нормалізація фагоцитозу).

Виявляється, цим живим організмам під силу стабілізувати біополе людини на тривалішу, ніж це вдається екстрасенсам, термін. Фібринолітичні ферменти п'явок допомагають розсмоктуванню вже виниклих тромбів. Тому гірудотерапія не тільки запобігає тромбогенезу, але і бореться з його наслідками. Фермент холестеринестераза нормалізує обмін жирів в організмі людини, і ця речовина теж виявлена в слині п'явок. Цей список можна було б продовжити, але назви інших біологічних сполук, які вже виявлені дослідниками в слині п'явок, мало що скажуть неспеціалісту. Проте кожне з них по-своєму унікальні.

Тому, образно кажучи, слина п'явок нагадує аптечку, битком набиту самими різними медикаментами. Вже з моменту акту пиття крові п'явками, виявляється лікувальна дія на патологічно змінені органи, потім підключається ряд механізмів нормалізації мікроциркуляції, зокрема, механізму зняття судинного спазму, а також прискорення кровотечі, що сприяє швидкій доставці трав'яних структур, що приймаються, до органів-мішеней (до органів з патологічним осередком). Так само, знижується коагуляційний потенціал – все це веде до поліпшення живлення тканин, отже, і до ліквідації патологічного процесу.

Основні механізми дії медичної п'явки на організм людини:

 • антикоагулююча (зниження згортання крові),
 • тромболітична (руйнування тромбів),
 • протиішемічна (поліпшення постачання кров'ю тканин і органів),
 • гіпотензивна (понижує тиск),
 • протинабрякова,
 • дренуюча,
 • відновлення мікроциркуляції ,
 • ліполітична (розщеплення жирових відкладень),
 • відновлення нервово-м'язової передачі імпульсів,
 • загальна рефлекторна
 • відновлення проникності судинної стінки,
 • бактеріостатична (загибель мікроорганізмів, що викликали запальний процес),
 • імуностимулюючуа,
 • анальгізуюча (знеболююча).

 Слід зазначити, що медична п'явка в гірудотерапії,є «одноразовим інструментом» (застосовується тільки одноразово), що повністю виключає інфікування пацієнта. П'явки вирощуються на спеціальних фабриках, де проходять строгий карантин. Гірудотерапія не має аналогів серед сучасних методів лікування. Гірудотерапія показана для лікування й профілактики:гіпертонічної хвороби, атеросклерозі, стенокардії, тромбофлебіті, геморої, ряді гінекологічних захворювань, мігрені, невриті слухового нерва й ін..


Терапевтична дія п'явки складається з трьох чинників. По-перше, п'явка прокушує в рефлексогенних крапках, вибраних лікарем – гірудотерапевтом, шкірний покрив, активізуючи задіяний меридіан. По-друге, п'явка вкидає в кровотечу слину, що містить гаму фізіологічно активних речовин, «плавна» дія яких приводить до нормалізації патологічного процесу. І, по-третє, п'явка здійснює чисто механічне розвантаження кровотечі. Цим і забезпечується вільне насмоктування п'явкою крові, а так само тривалу кровотечу з ранки після відпадання п'явки. Інакше кажучи, медична п'явка є готовим шприцом з ретельно підібраним комплексом ліків.

Сьогодні лікарі знаходять все нове і нове в застосуванні живої медичної п'явки. У Франції, США, Англії ведуться наукові дослідження секрету слинних залоз п'явки і оптимально розширюються сфери дії на організм людини при різних захворюваннях.

Основні правила гірудотерапії

Гірудотерапія є відносно безпечним методом лікування багатьох захворювань. Абсолютним протипоказом є тільки гемофілія. Протипоказань до гірудотерапії не так багато: індивідуальна нестерпність, гемофілія, виражена гіпотонія, вагітність. Треба знати, що п'явка – це благо безмірне і цілюще, коли вона використовується з розсудливістю і знанням справи.
Зважено слід підходити до застосовування гірудотерапії при онкологічних захворюваннях.

Займатися лікуванням п’явками повинні тільки дипломовані лікарі, які пройшли спеціальне навчання і мають сертифікат із гірудотерапії. Підбір ефективної та безпечної схеми лікування проводиться індивідуально. Кількість п’явок і місця їх розташування на тілі визначаються залежно від патології, загального стану пацієнта.

Перед проведенням гірудотерапії необхідно зробити загальний аналіз крові і коагулограму (визначення показників системи згортання крові).

Протягом усього періоду лікування рекомендується утриматися від відвідування басейнів, купання у відкритих водоймах, вживання алкоголю, використання парфумів. П’явки — надзвичайно ніжні істоти, чутливі до багатьох факторів.

Після сеансу такого лікування можуть з’явитися слабкість, запаморочення, підвищення температури тіла до 37–37,5 градусів, невеликі почервоніння та припухлість шкіри в місцях укусів. Фахівці вважають такі явища проявом лікувального впливу гірудотерапії на організм.

Гірудотерапія при різних захворюваннях

Список захворювань, при яких використовується гірудотерапія (обов’язково в комплексі з іншими методами лікування), — великий. До числа найбільш поширених належать серцево-судинні захворювання — гіпертонічна хвороба (підвищений артеріальний тиск), ішемічна хвороба серця, а також варикозне розширення вен, геморой, тромбофлебіт (запалення вен).

П’явки застосовують і в гінекології при запальних захворюваннях органів малого тазу, при лікуванні міоми (доброякісної пухлини) матки, кисти яйників тощо. Крім того, проведення сеансів гірудотерапії підвищує загальні захисні властивості організму, сприяє відновленню гормонального балансу.

Корисні властивості п’явок використовують у пластичній хірургії, дерматології, косметології. Наявність у слині п’явок гіалуронідази та інших ферментів, що сприяють розщепленню сполучної тканини, робить цей метод лікування унікальним способом розщеплення целюліту. Розташування п’явок в декількох сантиметрах від операційної рани призводить до зменшення набряку, поліпшення кровотоку і харчування тканин, кращому їх загоюванню і затягуванню поверхні рани.

Протизапальний, імуностимулюючий, протинабряковий, трофічний (поліпшує живлення), знеболювальний ефекти гірудотерапії знайшли своє застосування в стоматології при лікуванні різних запальних процесів ротової порожнини. П’явки використовують у педіатрії, наприклад, при лікуванні ДЦП.

Якщо протипоказів немає, гірудотерапія сприятливо діє на перебіг багатьох захворювань дитячої нервової системи, патології ЛОР-органів і дихальної системи, алергічних хвороб у дітей молодшого віку, при патології шлунково-кишкового тракту в підлітків тощо.

Гірудотерапія знаходить своє застосування і в офтальмології (при хворобах сітківки, при запальних процесах); у травматології при ударах, переломах; в урології при патології сечостатевої сфери. Лікування п’явками поліпшує обмінні процеси, тому застосовується при різних порушеннях обміну речовин (ожирінні, цукровому діабеті).

Застосування гірудотерапії багатопланове. Здається, що лікування п’явками може стати панацеєю від усіх хвороб. Однак підкреслимо, що при багатьох захворюваннях такий метод терапії є лише допоміжним засобом, ні в якому разі не варто відкидати методи традиційної медицини. Завдяки оптимальному поєднанню багатофакторного впливу на організм, метод гірудотерапії поступово займає своє місце серед інших методів лікування, що застосовуються в сучасній медицині.

  Живуть п'явки в скляній банці з чистою водою. Можуть обходитися без їжі біля півроку. У воду додають трохи цукрового сиропу, який п'явки дуже люблять. Здорова п'явка активна: вона плаває, чинить опір, коли до неї доторкаються або намагаються посадити в склянку. Цікаво, що п'явки можуть “працювати” живим барометром. У гарну ясну погоду виповзають на стінки банки, в якій живуть, а в погану будуть завжди під водою.
Одну п'явку можна поставити тільки один раз! Існують методи очищення п'явок від крові, але зараз ними користуватися заборонено навіть для одного пацієнта. Процедура лікування досить проста. В середньому п'явка смокче кров близько 40-60 хвилин і відпадає самостійно. При необхідності процедуру можна припинити: досить накапати розчину кухонної солі на п'явку, вона відразу відпадає. Механічно видаляти п'явку не слід. Після того, як п'явка відпала, ранку прикривають стерильною марлевою серветкою і накладають пов'язку. Кровотеча після процедури може продовжуватися близько доби. За цей час з ранки витікає 10-15 мл крові, що нормально. Перш ніж почати лікування, обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем.

 

Ось така вона, п'явка, — природний оздоровчий шприц.

Самий чудовий лікар - природа, хоча б тому, що виліковує три чверті всіх хвороб
і ніколи не відзивається погано про своїх колег.
В. Шербюлье