Псевдопелада Брока

ПСЕВДОПЕЛАДА БРОКА – ПРОБЛЕМА СЬОГОДЕННЯ

 

Матеріал підготував: Перепічка Михайло – доцент кафедри дерматовенерології  Вищого державного медичного закладу України «Буковинський державний медичний університет»

 

Псевдопелада Брока (атрофічна алопеція) – це рідкісне захворювання, що характеризується незворотнім випадінням волосся, зумовлене руйнуванням волосяних фолікулів внаслідок запалення або іншого патологічного процесу, який завершується рубцюванням. Псевдопелада Брока може проявитися як окреме захворювання, так і як ускладнення інших хвороб шкіри. Найчастіше, псевдопелада Брока супроводжує осередкову склеродермію.

 

Причини розвитку захворювання

Псевдопелада Брока віднесена до групи ідіопатичних захворювань, причини виникнення яких до цього часу не з’ясовано. Найчастіше псевдопелада Брока зустрічається в осіб, старших 35 років, причому у жінок приблизно в три рази частіше, ніж у чоловіків. Проте відомі випадки, коли псевдопелада розвивалася і у дітей.

 

Прояви і симптоми

Псевдопелада Брока розвивається поступово, часто зовсім непомітно для хворого. На тлі легкої еритеми з’являються невеликі згруповані вогнища випадіння волосся діаметром 0,5-1 см із нечіткими і неправильними контурами. Згодом виникають нові вогнища, вони зливаються і формують атрофічні бляшки з проявами алопеції неправильної поліциклічної конфігурації, що нагадують кленові листки або подібні до стріл. Шкіра у вогнищах гладенька, бліда, блискуча, атрофічна, злегка западає, волосяні фолікули відсутні. На тлі бляшок алопеції зберігаються окремі волоски або пучечки волосся, при цьому є характерна особливість – ріст відразу кількох волосин з одного фолікула. Після певного періоду прогресування процес на шкірі зупиняється.

 

Діагностика та диференційна діагностика

Псевлопеладу Брока діагностують за характерними клінічними проявами на шкірі та ураженням волосяних фолікулів. Диференційну діагностику проводять з іншими рубцевими алопеціями (склеродермія, червоний вовчак, червоний плоский лишай, глибока трихофітія та ін.), осередковою (коловидною) алопецією, трихомікозами, сифілітичною алопецією тощо, для чого призначають серологічне дослідження крові, мікологічне дослідження лусочок і волосся, комплексне обстеження у суміжних спеціалістів (невролог, ендокринолог, гастроентеролог та ін.). 

 

Лікування

Хворим на псевдопеладу Брока рекомендують комплексне обстеження та лікування виявлених супутніх соматичних захворювань та обмінних порушень. З метою попередження прогресування процесу пацієнтам призначають біогенні стимулятори (алоє, плазмол, скловидне тіло), ангіопротектори (андекалін, компламін, пентоксифілін та ін.), вітаміни (тіамін, піридоксин, ретинолу і токоферолу ацетат), метаболічні (рибоксин, аденозинтрифосфорна кислота) та загальнозміцнюючі засоби (фітин, апілак та інші). Місцево у період прогресування процесу призначають топічні кортикостероїдні засоби, а для покращання обмінних процесів та регенерації шкіри і волосяних фолікулів – вітамінізовані креми, мазь з гепарином, солкосерилову мазь, мазь актовегін тощо.

 

Прогноз і профілактика

Оскільки до теперішнього часу не вдалося виявити причини, які призводять до розвитку псевдопелади Брока, то профілактика цієї хвороби не розроблена. Єдино можлива рекомендація полягає в уважному ставленні до свого здоров’я, при появі перших ознак випадання волосся слід звернутися до лікаря.

Прогноз щодо одужання при псевдопеладі Брока несприятливий, однак своєчасне лікування дозволяє стабілізувати й обмежити процес чи уповільнити його поширення.