Пігментації на шкірі

Пігментації на шкірі: чому вони бувають

Ще в минулому столітті мало хто замислювався над тим, що сонячне випромінювання може бути не тільки корисним, а й небезпечним для здоров'я людини. Зараз бронзовий відтінок шкіри асоціюється з успішністю і здоров'ям, крім того засмага дозволяє приховати багато косметологічних дефектів шкіри. Але не слід забувати, що засмага проявляється внаслідок пошкоджуючої дії сонячних променів на шкіру, від яких вона захищається, продукуючи пігмент меланін, надмірна кількість якого може бути причиною  появи пігментних змін на шкірі – дерматогеліозів.
         Пігментні плями бувають вродженими або з'являються в будь-якому віці. Деякі з них вимагають термінового звернення до лікаря, а інші – цілком безпечні. Загалом, на колір нашої шкіри впливає вміст пігментів – каротину, меланіну і гемоглобіну, кожен із яких надає їй певний відтінок. Від кількості меланіну, пігменту темно-коричневого кольору, залежить, чи є людина темношкірою чи світлошкірою. Гемоглобін надає шкірі червонуватий відтінок, наприклад, завдяки гемоглобіну на щоках з'являється рум'янець. Каротин відповідає за жовтуватий відтінок шкіри.


        Основні фактори, які сприяють посиленню пігментації на шкірі:
-Зміни гормонального рівня в організмі. Можуть викликатися лікуванням гормональними препаратами, використанням протизаплідних гормональних засобів, клімаксом, вагітністю, тощо. Протизаплідні таблетки можуть підвищувати чутливість шкіри до ультрафіолетових променів і зростає ризик виникнення пігментацій.
-Захворювання печінки або жовчного міхура. Часто пігментні плями виникають на тлі гепатиту А.
-Неправильний догляд за шкірою. Порушення правил проведення косметичних процедур, неякісна косметика також здатні підвищити чутливість шкіри до сонячних променів. На це здатні й ефірні масла, що містяться в парфумах і одеколонах.
-Травми шкіри. Якщо в місці травми підвищилася концентрація меланіну – це стане причиною підсиленої пігментації.
-Старіння шкіри. З віком баланс пігментів у шкірі людини змінюється, що також може призвести до появи пігментних утворень.
-Генетичні причини. Як приклад можна привести альбіносів. У цих людей у шкірі відсутній синтез пігменту меланіну, тому вони надзвичайно чутливі до ультрафіолетових променів.
-Порушення в роботі ендокринної системи. У цьому випадку на окремих обмежених ділянках шкіри меланін може бути відсутнім, що і призводить до появи білих пігментних плям.

-Проте основним фактором є ультрафіолет, як природний – сонячне випромінювання, так і штучний – солярій, що провокує пігментні зміни на шкірі та появу новоутворень. Частіше посилена пігментація з'являється влітку і стає менш помітною в зимову пору року. Плями з'являються на відкритих ділянках шкіри, рідше – на закритих, так як УФО здатне проникати і через одяг.

          Найпоширеніші види пігментних змін на шкірі:
Веснянки. У світлошкірих, а також у світловолосих або рудоволосих людей під дією сонячних променів на шкірі обличчя і тіла з'являються веснянки –      ефеліди. Веснянки найчастіше з'являються ще в ранньому віці і не є захворюванням, а  природною захисною реакцією шкіри на ультрафіолетові промені. Люди з веснянками чутливі до ультрафіолету.
Хлоазми. Жовтувато-бурі або темно-коричневі плями, які зявляються на обличчі вже після 20 років. За розміром вони більші, ніж веснянки і мають нерівні краї. Найчастіше хлоазми виникають після тривалого перебування на сонці або в період вагітності. Хлоазми, які з'явилися на лобі, навколо рота, на повіках і скронях, можуть супроводжувати хвороби яєчників, глистяну інвазію, захворювання печінки.
Лентиго. Це доброякісна пігментація на шкірі, що нагадує пляму темного кольору з круглими чіткими контурами. Вона може з'явитися в будь-якому віці й не залежить від дії ультрафіолету і зміни рівня гормонів. Лентиго не змінює колір під дією сонячних променів.

Вітіліго. Порушення пігментації викликається відсутністю меланіну на певних ділянках шкіри (білі плями). Вітіліго може бути спадковим, або з'являтися в результаті дії деяких лікарських засобів чи хімічних речовин, запальних і некротичних процесів на шкірі та інше.
Родимки (невуси). Це вроджені або набуті округлої форми утворення на шкірі. Їх колірна гамма – від світло-коричневого до чорного кольору. Невуси це скупчення меланобластних  клітини, в яких виробляється меланін. Невуси можуть ставати більш помітними і множинними в період гормональних змін в організмі. Деякі невуси можуть перероджуватися у злоякісні. Першими симптомами розвитку злоякісної меланоми є зміна форми, кольору або зовнішнього вигляду меланоцитарного невуса.
Старечі (вікові) плями. Є наслідком того, що в молодому віці людина не захищала відкриті ділянки тіла від шкідливої дії сонячного випромінювання. Вікові плями часто з'являються на обличчі, руках, плечах, у зоні декольте.

Виставити правильний діагноз, встановити справжню причину появи пігментації на шкірі і, при необхідності, рекомендувати адекватне лікування може тільки кваліфікований лікар-дерматолог чи дерматокосметолог.
          Лікування пігментацій на шкірі вимагає індивідуального підходу, оскільки важливо знати і давність захворювання (пігментних змін), і що спровокувало їх появу, і як шкіра реагує на сонячне випромінювання       (фоточутливість шкіри). Лікування повинно бути комплексним, а нерідко потребує консультації й інших спеціалістів – гастроентеролог, ендокринолог.
При медикаментозному лікуванні пігментацій використання сонцезахисних засобів є неодмінною умовою успішних результатів лікування. Крім того це є основною умовою профілактики появи нових пігментних плям. Слід, також, відзначити, що місцеве використання лікувальних препаратів повинно бути тривалим (кілька місяців).

На сучасному етапі все ширше використовують косметологічні процедури,  направлені на корекцію пігментних порушень шкіри, зокрема лазеро- та фотокорекція, різноманітні відлущуючі процедури – пілінги – ультразвукові, хімічні, фруктові, тощо.

Поширеним та доступним методом корекції пігментних змін на шкірі є також косметичний камуфляж із застосуванням косметичних засобів маскування пігментних плям (тональні креми, тональні основи).


Отже, будемо не тільки красивими, а й здоровими!

  

Височанська Тетяна Петрівна

к.мед.н., асистент кафедри дерматовенерології

Буковинського державного медичного університету