Педикульоз у дітей

ПЕДИКУЛЬОЗ У ДІТЕЙ. МЕТОДИ ПРОФІЛАКТИКИ

Матеріал підготували: завідувач кафедри дерматовенерології, професор Денисенко Ольга та асистент кафедри дерматовенерології Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет», к.мед.н. Степан Наталія.

 

Актуальність педикульозу


Педикульоз (вошивість) – паразитарне захворювання шкіри та волосся, яке викликають воші трьох видів – головна, одежна (або платтяна) та лобкова.

Актуальність педикульозу полягає в тому, що цим паразитарним  збудником може інфікуватися люба особа, незалежно від віку, статі та соціального становища. Важливе медичне значення педикульозу визначає те, що воші є переносниками небезпечних інфекцій – збудників висипного й поворотного тифу та окопної гарячки.

Етіологія та шляхи зараження

Педикульоз (вошивість) – паразитарне захворювання шкіри та волосся, яке спричиняють паразити трьох видів – головна (Pediculus capitis), одежна або платтяна (Pediculus corporis) та лобкова (Pediculus pubis) воші.

Зараження педикульозом відбувається при безпосередньому контакті з хворою людиною (прямий шлях) чи при користуванні спільними речами – одягом, постільною білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо, інфікованими паразитом (непрямий шлях), тому в групу ризику розвитку педикульозу входять особи, які працюють і навчаються в колективах, контактуючи протягом дня з великою кількістю людей.

У дітей зазвичай зустрічаються головні та платтяні воші, які передаються переважно при прямому контакті з особами – носіями захворювання чи їх інфікованими особистими речами. Так, діти зазвичай приносять додому вошей зі школи або дитячого садка чи заміських таборів, заразившись від іншої дитини під час гри, коли діти близько стикаються головами й волоссям, або користуючись одним і тим же предметом гігієни (рушником, гребінцями та ін.), а також міняючись із ровесниками головними уборами чи шпильками для волосся (тому слід відучити дитину від цієї шкідливої звички!). Слід зазначити, що педикульоз – це захворювання, до якого не схильні тварини, тому людина не може заразитися педикульозом, граючись із кішкою або собакою.


Клінічні прояви та діагностика педикульозу у дітей

Воші відносять до класу кровососів. Прокушуючи шкіру голови, вони подразнюють шкірний покрив, викликаючи свербіж. Тому першим симптомом дитячого педикульозу є часте чухання потиличної чи скроневої ділянок голови. Розчісуючи волосся дитини можна помітити біло-сірі грудочки на прикореневій частині волосся – це гниди (личинки вошей). Сплутати їх з лупою не можливо: лупа легко струшується, а позбутися гнид складно, оскільки вони міцно утримуються на волоссі за рахунок клейкої речовини.

При підозрі на наявність педикульозу у дитини необхідно самостійно провести ретельний огляд волосяної частини голови дитини, або звернутися до лікаря. Щоб виявити педикульоз слід уважно дослідити шкіру і волосся голови, поділяючи волосся на проділи, особливо ретельно слід оглянути потиличну та скроневу ділянки. Головна воша буває сірого або бурого кольору, довжина дорослої комахи досягає до 4 мм. Тривалість її життя близько одного місяця. За цей час воша відкладає до чотирьох сотень яєць (гнид).


Лікування та профілактика педикульозу

Для лікування педикульозу волосистої ділянки голови застосовують 10% водно-мильну емульсію бензилбензоату, шампуні типу «Педилін», «Нітіформ», якими обробляють шкіру та волосся голови впродовж 10-15 хв., після чого миють гарячою водою з милом. Ефективним є застосування аерозолю «Пара-Плюс» – препарат розпилюють на шкіру волосистої частини голови та на всю довжину волосся, при цьому кінчик розпилювача слід тримати на відстані 3 см від волосся. Після нанесення препарату слід зачекати 10 хв, під час експозиції не можна прикривати голову рушником або хусткою. Після застосування препарату «Пара-плюс» голову треба ретельно помити шампунем. Мертві гниди, що залишилися на волоссі, слід вичесати гребінцем. Для запобігання повторному зараженню обробити препаратом «Пара Плюс» необхідно також усі текстильні вироби, з якими контактував хворий (подушки, головні убори, рушники тощо).

Лікування платтяних вошей полягає у проведенні дезінсекції білизни (прасування гарячою праскою, кип’ятіння, застосування аерозолів  «А-ПАР», «Пара Плюс» тощо) та подальшого миття хворого під душем.

Для профілактики педикульозу ефективними є прості санітарно-гігієнічні правила: слід регулярно митися, стригти волосся, проводити зміну й прання натільної та постільної білизни, систематично чистити верхній одяг, постільні приналежності, регулярно прибирати приміщення. Не можна користуватися чужими гребінцями, навушниками, головними уборами та одягом.

У ліквідації вошивості важливу роль відіграє санітарно-просвітня робота, особливо батьків, а саме прищеплення дітям гігієнічних навичок у сім’ї тощо.