Сучасна контрацепція і молодий вік

СУЧАСНА КОНТРАЦЕПЦІЯ І МОЛОДИЙ ВІК 


Сьогодення диктує свої правила, задає свій ритм життя і за буденними справами ми іноді забуваємо про головне. А коли пробуємо зупинитися і замислитися, то буває, що робимо це вже запізно… Найважливішим у житті кожної людини є здоров’я, а для жінки здоров’я репродуктивне – не менш важливе. І незахищені статеві контакти, непостійні партнери у молоді роки можуть з часом „відгукнутися” багатьма проблемами і навіть призвести до безпліддя. Тому сучасна молодь повинна пам’ятати про культуру статевого життя, про методи захисту, про відповідальність.

Історія контрацепції своїм корінням сягає вглиб віків. Одним з найбільш давніх джерел є опис протизаплідних паст. Їх описав Калун із Єгипту. В знаменитому папірусі Еберса, написаному приблизно 1550 років до н.е., говориться про перший в історії медицини тампон, просякнутий фармакологічними середниками, до складу якого входили сок акації та гуміарабік, які в процесі ферментації виділяють молочну кислоту, що діє сперміцидно. Біблійний Старий Завіт описує гріх Онана, який використав перерваний статевий акт. Цей метод і до цього часу використовується у багатьоїх країнах як універсальний метод регулювання народжуваності. Техніка контролю за народжуваністю досягла високого рівня в часи античного Риму і Греції. Соранус (98-138 рр. до н.е.) – видатний гінеколог того часу – описує численні розчини з фруктовими кислотами як протизаплідні засоби, а також наводить показання та протипоказання до переривання вагітності. В християнській релігії протизаплідні засоби були заборонені, що підтверджує енцикліка Папи Павла VІІ від 1968 року, де вказано, що кожний статевий акт повинен здійснюватися для продовження роду людського.

Якщо говорити більш доступно, то йдеться власне про застосування різноманітних методів, які запобігають настанню вагітності. В буквальному перекладі слово „контрацепція” трактується як „проти запліднення”.

Якщо подивитися на це питання з іншої точки зору, то саме контрацепція є одним із найдієвіших способів профілактики абортів. Як це буває в житті: коли молода жінка не сприймає свою вагітність, не налаштована на неї, ще не готова до появи в її житті дитини, вона наважується на таку серйозну операцію як аборт. А це є і психологічною травмою, і фізичною. Отож, контрацепція – це метод, який дає можливість молодим жінкам не тільки запобігти небажаній вагітності, а й мати свідомий вибір, свідоме ставлення до того, коли народжувати, в якому віці, в якому статусі.

Які контрацептиви підходять для молодих дівчат, які ще не народжували, у яких нерегулярні місячні, немає постійних партнерів? Для молодої людини, у якої немає постійного партнера, однозначно підходять тільки бар’єрні методи контрацепції(презервативи ), оскільки це не лише захист від небажаної вагітності, а й, перш за все, запобігання інфекціям, що передаються статевим шляхом.

Не секрет, що молодь має ранні статеві стосунки, але їх небезпека полягає не лише в настанні небажаної вагітності, а ще й у зараженні різноманітними інфекціями. Це і вірус папілом (якщо дівчина розпочне статеві стосунки у 15 років, то вже у 25 може мати рак шийки матки), це й інфекції, які ведуть до дуже серйозних запальних процесів. В даному випадку йдеться про хламідійні, уреоплазменні інфекції, які є однією з причин, що призводять до ранніх міом матки, раннього ендометріозу.

Юні дівчатка завжди прагнуть виглядати дорослішими, ніж вони є насправді. У їхніх юних голівках виникає питання - чи достатньо я доросла, щоб починати статеве життя? Без сумніву вони рахують себе дорослими, не зважаючи на те, що про це думають батьки та оточення. Але дорослою людина стає не в певному віці, а тоді, коли вона навчиться відповідати за свої поступки, і більше того, навчиться здійснювати їх усвідомлено. Початок статевого життя не можливо запрограмувати і виділити перелік певних мотивів. Це завжди дуже особисте, завжди відповідальне рішення, яке в значній мірі може змінити сприйняття світу і подальше особисте життя. Однак остаточне рішення про початок статевих взаємовідносин краще приймати, розуміючи ступінь відповідальності такого кроку. Слід пам'ятати про можливість настання небажаної вагітності, про можливість інфікування інфекціями, що передаються статевим шляхом(ІПСШ).

Ранній початок статевих відносин пов'язаний з високим ступенем ризику виникнення запальних захворювань статевих органів, обумовлених ІПСШ, які стають основною причиною таких серйозних проблем у майбутньому, як безпліддя, позаматкова вагітність, невиношування вагітності.

На сьогоднішній день ІПСШ швидко розповсюджуються у всьому світі, і для інфікування достатньо всього одного незахищеного статевого акту. Не варто відноситися до ІПСШ легковажно – якщо не розпочати лікування вчасно ці інфекції можуть призвести до серйозних захворювань.

На початковому етапі потрібне консультування для правильного підбору методу контрацепції. Вже згодом жінка може відвідувати лікаря хоча б раз на рік. А спочатку потрібно просто прийти до фахівця і порадитися, що краще обрати.

Про що слід пам'ятати:
 - Ні один із методів контрацепції не може запобігати на 100% небажаній вагітності
 - Тільки відмова від статевого життя може на 100% випадків попередити вагітність

Кожний із методів контрацепції має свої переваги та недоліки, важливий індивідуальний підбір для кожного.

Основною метою контрацепції у підлітків є: - профілактика першого аборту й незапланованих перших пологів; - профілактика захворювань, що передаються статевим шляхом. Сучасна медицина пропонує безліч методів, що дозволяють запобігти небажаній вагітності. Розглянемо деякі з них.

Фізіологічні (природні) методи контрацепції. Вони засновані на визначенні днів у менструальному циклі, коли ймовірність настання вагітності мінімальна. Але оскільки дівчата схильні до спонтанної незапланованої овуляції та менструальний цикл у них часто нерегулярний, а обчислення «безпечних» днів вимагає відповідальності і самодисципліни, то ці методи контрацепції не рекомендуються використовувати підліткам, тому що вони малоефективні.

Перерваний статевий акт. Підлітки часто використовують цей метод контрацепції. Він дуже ненадійний, варто подумати про більш ефективні методи.

Бар'єрні (механічні) методи. Найбільше широко представлені презервативами, які попереджують проникнення сперматозоїдів. Для більшості підлітків, які мають, як правило, нерегулярне статеве життя, ідеальним методом контрацепції є презерватив. Він надійно охороняє не тільки від зачаття, але й від зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Презерватив найкращий метод для безпечного сексу, якщо він правильно використовується.

Хімічні методи. Їх дія заснована на використанні засобів, які сприяють загибелі сперматозоїдів. Сперміцидні засоби захищають від вагітності та від інфекцій, які передаються статевим шляхом. Вони вводяться в піхву за 10-15 хвилин до статевого контакту. Хімічні методи не відносяться до надійних, але спільне їх використання з презервативами збільшує контрацептивний ефект. Перевагою такого подвійного методу є практична відсутність протипоказань і системної дії на організм. Він може бути рекомендований як більш надійний засіб захисту від вагітності й ІПСШ для виключення невдач, пов'язаних з використанням презерватива.

Гормональна контрацепція. Є найбільш надійним методом оборотного попередження вагітності практично з 100% ефективністю. Він займає одне із провідних місць у світі серед методів регулювання народжуваності. Сучасні, низькодозовані і практично нешкідливі препарати одержують усе більш широке визнання у молоді. Але, приймати гормональні таблетки можна тільки за призначенням лікаря, після спеціального обстеження за умови відсутності протипоказань. Цей метод можна рекомендувати дівчаткам, які ведуть регулярне статеве життя й готові чітко дотримуватися схеми прийому таблеток. Серйозним недоліком протизаплідних таблеток є те, що вони не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом. У Європі підліткам давно рекомендують використовувати подвійний «голландський» метод контрацепції – одночасний прийом низькодозованих оральних контрацептивів і застосування презерватива, що дозволяє надійно захиститися від вагітності та інфекцій, які передаються статевим шляхом.

Екстрена (невідкладна) контрацепція. Всі підлітки повинні знати про невідкладну контрацепцію. Вона застосовується в наступних випадках: - якщо відбувся незахищений статевий акт без використання яких-небудь засобів контрацепції; - якщо під час статевого акту порвався або зіскочив презерватив; - якщо пропущено прийом протизаплідних таблеток. Засоби для «пожежної» контрацепції - це, найчастіше, препарати, що містять високі дози гормонів, які перешкоджають імплантації в порожнину матки заплідненої яйцеклітини. Ефективність їх досить висока - до 98% при застосуванні протягом перших 72 годин після незахищеного статевого акту. Тому головне - це своєчасне звернення за допомогою до лікаря. Оскільки таблетки містять високі дози гормонів, вони можуть викликати ряд побічних реакцій, але для дівчини прийом їх важливіший, ніж переривання незапланованої вагітності. Необхідно пам'ятати, що це метод невідкладної контрацепції, і використовувати його постійно категорично не рекомендується. У юних допускається його застосування не більше 4-х разів у рік, і він, на жаль, не захищає від ІПСШ.

Тому для молоді на першому місці – саме бар’єрні методи контрацепції. Якщо ж є постійний партнер, молоді люди перебувають у шлюбі і пара пройшла обстеження у лікаря, то можна переходити на будь-які інші методи захисту. Найбільш вивченими на сьогодні є гормональні контрацептиви, а тому фахівець може найбільш об’єктивно підібрати їх для кожної вікової групи. Проведено багато різноманітних досліджень про те, як той чи інший контрацептив впливатиме на організм певної жінки, на її судинну та нервову систему, печінку, відтак, клінічно обстеживши жінку, лікар підбере відповідний саме для неї контрацептив.

Звичайно, і дівчина, і жінка повинна берегти своє здоров’я, думати про майбутнє. Сьогодні в колах освідченої, інтелектуальної, мислячої молоді стає дуже модним зважати не лише на інтимні стосунки, а, перш за все, на почуття. І дівчата дуже довго зберігають незайманість, пишаються цим, а юнаки поважають їхній вибір. Це добре, правильно.

Кажуть, що справжня жінка повинна їсти, як пташка, поводити себе, як мишка, і бути спокійною, як лев. І в цьому є доля істини, бо мусить існувати правильна психологічна гігієна, бажано уникати стресових реакцій. Натомість, має бути мудре ставлення до життя, до спілкування з молодими людьми, до бачення себе в цьому світі.

У висновку хотілося б відмітити, що кожний підліток повинен відповідально віднестися як до питання початку статевого життя, так і до питання вибору контрацепції. Звичайно, краще це зробити після консультації з фахівцем. Молоді люди, не забувайте, що на вас лежить відповідальність не тільки за себе і за вашого партнера, але й за ваших майбутніх дітей. Тому подбайте про те, щоб ви обидва були захищені! Ваші діти мають право народитися бажаними й здоровими в повноцінній, люблячій і здоровій родині. Дайте їм шанс! Не забувайте, що Ваше здоров'я, щастя й благополуччя у ваших руках!