Контагіозний молюск

Про причини розвитку

контагіозного молюску в дітей

  

 Контагіозний молюск (molluscum contagiosum) – інфекційне вірусне захворювання шкіри, яке викликає вірус групи віспи (2 типи), який є патогенним тільки для людини. Молюском названа хвороба через те, що при мікроскопії вмісту вузлика, основного морфологічного елемента хвороби, виявляються своєрідні тільця схожі на раковину молюска. Серед дітей контагіозний молюск діагностується найчастіше у віці від 2 до 6 років.Вірус досить стійкий, тому може тривалий час зберігатися в пилу, постільній та натільній білизні. Захворюванню контагіозним молюском сприяють нехтування правилами особистої гігієни та антисанітарні умови побуту.

Шляхами зараження є: прямий – контактний шлях (побутовий - при безпосередньому контакті шкіри з інфікованою людиною, статевий) та непрямий шлях – через інфіковані предмети (при користуванні спільними предметами гігієни, постільної чи натільної білизни, рушників, мочалок, а також іграшок). Зараження може відбуватися у басейні, при контактних видах спорту, масажі, у перукарнях. Інфікування дітей відбувається від однолітків чи дорослих, які страждають на дану патологію шкіри. Автоінокуляція (поширення по шкірі внаслідок самозараження) при контагіозному молюску відбувається при механічному пошкодженні елементів висипки, при розчухуванні, видавлюванні, голінні тощо.

Інкубаційний період становить від кількох тижнів до 4-9 місяців. У дітей висипка викликається 1-им типом вірусу і локалізується на обличчі, волосистій ділянці голови, задній поверхні шиї, тулубі, кінцівках, тоді, як у дорослих – вірусом 2-го типу, з локалізацією в ділянці статевих органів, стегон.

Типовим елементом контагіозного молюска є щільний вузлик тілесного або рожевого кольору з перламутровим відтінком, напівпрозорий, овальної чи округлої форми, безболісний при пальпаціі, в центрі якого є пупкоподібне вдавлення, при натисканні з нього виділяється біла, кашкоподібна (сироподібна) маса.

Потрібно мати на увазі, що у 10 % хворих мають місце атипові висипання: запальні (коли відбувається швидкий ріст елементів, є схильність до кровотеч), фурункулоподібні, бородавкоподібні, гігантські (утворюються великі нерівні пухлиноподібні утворення) тощо.

Контагіозний молюск може ускладнюватися бактеріальною інфекцією, що часто відбувається у дітей. Тоді буде турбувати свербіж, незначні больові відчуття, у межах вогнищ ураження буде наявна гіперемія, гнійні елементи. Така форма часто зустрічається у ВІЛ-інфікованих хворих. Також особливістю перебігу контагіозного молюска у ВІЛ-інфікованих є його локалізація в ділянці обличчя (ділянка носогубного трикутника та підборіддя). Встановлено, що при імунодефіциті (вродженому чи набутому) контагіозний молюск зустрічається у 8-15% хворих.

Самолікування не допустимо, тому що контагіозний молюск можна переплутати з низкою доброякісних або злоякісних новоутворень шкіри. Тому для того, щоб встановити точний діагноз та призначити лікування необхідною є консультація дерматолога. Значну увагу потрібно приділяти, якщо з’являються нові елементи захворювання та коли виникають ускладнені форми. За цих умов є необхідною консультація імунолога та дослідження на ВІЛ-інфекцію.

Для запобігання поширення інфекції необхідна ізоляція хворого від колективу, дезінфекція особистих речей, а також проведення профілактичних оглядів дітей та обслуговуючого персоналу в дошкільних дитячих установах і школах. Профілактика контагіозного молюска полягає у дотриманні правил особистої гігієни, таких як щоденна зміна білизни і щотижнева зміна постільної білизни, використання лише своїх особистих речей (мочалка, рушники), щоденний душ, особливо після відвідування басейну, лазні, сауни, а також важливе значення має зміцнення імунної системи (збалансоване харчування, збагачене білками й вітамінами; зміцнення організму дитини, заняття спортом, загартовування, режим праці та відпочинку).