Інсульт

ІНСУЛЬТ

            Васильєва Н.В.   доцент кафедри  нервових хвороб, психіатрії та медичної психології

Це схоже на грім серед ясного неба: раптово темніє в очах, німіє рука або нога, з’являється головокружіння, «відбирає» мову. Порушення мозкового кровообігу стало причиною смерті Катерини ІІ, Черчилля та Сталіна. Це доля політиків? А чудові актори Борислав Брондуков та Микола Єрьоменко? А письменники Оноре де Бальзак, Вальтер Скотт?

Мозкові інсульти є однією з основних причин смертності та інвалідизації населення України. В нашій країні щорічно відбувається більше 100 тис. нових випадків інсульту. Більше 50% хворих помирає протягом першого року від початку захворювання, 35,5% всіх мозкових інсультів стається у людей працездатного віку. Прогнозується зростання смертності внаслідок інсульту до 6,7 млн. у 2015 р. та до 7,8 млн. у 2030 р. Найбільша кількість інсультів спостерігається у Луганській, Донецькій, Чернігівській областях, найнижчі показники захворюваності відмічаються у Чернівецькій, Львівській, Житомирській областях.

Інсульт (в перекладі з латині «удар» або «поштовх») – це гостре порушення мозкового кровообігу, яке обумовлене ішемією або розривом судини мозку.

Фактори ризику інсульту можна поділити на контрольовані (ті, на які може впливати лікар шляхом рекомендацій або сам пацієнт шляхом зміни способу життя) та неконтрольовані (на які вплинути не можна, але які треба враховувати).

Контрольовані фактори:

-         підвищений артеріальний тиск (вище 140/90 мм рт.ст.);

-         тютюнопаління;

-         зловживання алкоголем;

-         фібриляція передсердь та інші хвороби серця;

-         надлишкова вага, недостатня фізична активність, стрес;

-         підвищення холестерину крові;

-         цукровий діабет;

-         попередні транзиторні ішемічні атаки та інсульти;

-         застосування оральних контрацептивів.

Давайте зосередимо увагу на деяких з них.

1.     Підвищений артеріальний тиск. Ризик інсульту у хворих з АТ більше 160/95 мм рт.ст. зростає приблизно в 4 рази у порівнянні з особами, які мають нормальний тиск.


2. Тютюнопаління. Збільшує ризик розвитку інсульту вдвічі. Прискорює розвиток атеросклерозу сонних та коронарних артерій. Через 2-4 роки після припинення паління ризик розвитку інсульту вже не залежить від кількості цигарок та стажу паління.


3.    Алкоголь. Дослідження продемонстрували, що помірне вживання алкоголю (2 бокала вина в день або 50 мл міцних напоїв) може знижувати ризик розвитку інсульту в 2 рази. Але незначне збільшення цієї дози призводить до зростання ризику розвитку інсульту в 3 рази.


4.     Фібриляція передсердь та інші хвороби серця. У осіб старше 65 років розповсюдженість фібриляції передсердь складає 5-6%. Ризик розвитку ішемічного інсульту при цьому зростає в 3-4 рази. Ризик розвитку інсульту також підвищується за наявності ішемічної хвороби серця в 2 рази, гіпертрофії міокарду лівого шлуночка за даними ЕКГ – в 3 рази.


5.     Зростання рівня холестерину (загального холестерину більше 5,2 ммоль/л, а також рівня холестерину ліпідів низької щільності більше 3,36 ммоль/л). Це непрямий фактор ризику, пов’язаний з розвитком атеросклерозу, ішемічної хвороби серця.


6.     Цукровий діабет. Особи з цукровим діабетом частіше мають порушення ліпідного обміну, артеріальну гіпертензію тощо.


7.     Застосування оральних контрацептивів. Препарати із вмістом естрогенів більше 50 мг вірогідно підвищують ризик ішемічного інсульту.


Неконтрольовані фактори ризику:

-         вік (з кожним десятиріччям після 55 років ризик розвитку інсульту подвоюється);

-         стать (у чоловіків ризик розвитку інсульту дещо вище);

-         спадковість.

Розрізняють два види інсульту: за геморагічним типом (розрив судини та крововилив) та за ішемічним типом (закупорка судини).


Крововилив проявляється надзвичайно сильним та раптовим головним болем, можуть бути судоми. Хворий загальмований, сонливий. Якщо виникає крововилив під оболонки мозку – сильний головний біль не дозволяє хворому, що лежить на спині, зігнути голову та доторкнутися підборіддям до грудини. При геморагічному інсульті на фоні гіпертонічного кризу значно підсилюється головний біль, часто з однієї сторони, хворий втрачає свідомість, обличчя червоніє, часто з’являється блювання, паралізує кінцівки, можуть з’явитися розлади мови. Іноді хворий не розуміє зверненої мови. Якщо вказані симптоми виражені менше та тривають менше 24 годин, а потім повністю зникають – це не інсульт. Такі розлади називаються минущими розладами мозкового кровообігу або транзиторними ішемічними атаками. Слід пам’ятати, що вони дуже підступні, оскільки лікар швидкої допомоги, що приїхав на виклик, може побачити вже «здорову людину», хоча 15-20 хвилин тому хворий не міг говорити, рухати рукою чи ногою. За цей час родичі заспокоїлися, хворий залишається вдома, а на ранок прокидається паралізованим.

Клінічна картина захворювання визначається локалізацією осередку ураження. Наш мозок складається з двох півкуль, кожна з яких відповідає за певні процеси. Мова, письмо, читання знаходяться у веденні лівої півкулі, а музичні та художні здібності – правої. Отже, ураження лівої півкулі позбавляє людину можливості чітко говорити, висловлювати думки, розуміти звернену мову. А якщо інсульт відбувся у ділянці, яка відповідає за рухи – виникає параліч.

Але існує і втішний факт: при ранній реабілітації до 50% хворих повертаються до праці. Причому, є декілька категорій пацієнтів. У одних хворих порушені функції самовільно, без жодної реабілітації, відновлюються. Як правило, це відбувається протягом першого місяця. У інших необхідно застосовувати реабілітаційні методи. Існують різні методи реабілітації після інсульту. При рухових розладах, наприклад, вони включають спеціальну лікувальну гімнастику, різні методи кінезотерапії, масаж. При мовних розладах обов’язкові заняття з логопедом-афазіологом. В будь-якому випадку, реабілітацію слід починати якомога раніше.

Цікаві факти. З’явилася гіпотеза німецьких вчених: регулярний догляд за зубами сприяє зниженню ризику крововиливу в мозок. Справа в тому, що бактерії, що проникають через пошкоджені ясна, можуть сприяти утворенню атеросклеротичних бляшок в судинах мозку. Відомо, що кожний третій, хто переніс інсульт, страждає хронічним захворюванням ясен.

Існує версія про взаємозв’язок між ростом людини та схильністю до інсульту, згідно якій людина з ростом 163 см в два рази частіше хворіє на інсульт.

Крім того, відомо, що люди, які переживають негативні емоції, мають збільшений ризик серцевого нападу або інсульту – повідомляють американські дослідники Національного інституту старіння, Американської асоціації серця і Національного інституту здоров’я. Кардіологи провели обстеження мешканців чотирьох італійських сіл і виявили, що більш доброзичливі люди мають менший ризик серцевих проблем, ніж ті, хто легко спалахує або звик маніпулювати оточуючими. Люди, що мають схильність до конкуренції, недовірливі, скептично налаштовані, украй цинічні, егоїстичні, зарозумілі, запальні і постійно готові до відстоювання власних інтересів також мають товсті стінки артерій, що служить ознакою розвитку серцево-судинних захворювань.

Отже, інсульт – це патологічний стан, на який ми можемо вплинути. Попередити його легше, ніж лікувати. Оскільки за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно у світі від хвороб, які пов’язані з недостатньою фізичною активністю, помирає 2 млн. людей, першою рекомендацією є боротьба з гіподинамією. Фізичні навантаження необхідні. Але не всім можна рекомендувати біг, а будь-яку фізичну активність слід узгодити з лікарем і проводити під контролем артеріального тиску та пульсу. Крім того, необхідно слідкувати за рівнем холестерину, показниками цукру в крові. Бажано щорічно проводити обстеження на загальний холестерин та холестерин ліпідів низької щільності. В їжі важливо уникати надмірного вживання жирних продуктів, в першу чергу тваринних жирів, а також вуглеводів, що містяться в хлібі, картоплі та цукрі.

Щоб вчасно діагностувати інсульт слідкуйте за артикуляцією близьких і своєю власною. Якщо людина раптово почала говорити менш розбірливо, ковтаючи закінчення - це може бути ранньою ознакою інсульту. Тимчасова втрата зору, сильне запаморочення, головні болі - все це досить очевидні і добре вивчені симптоми інсульту, що наближається. Не варто списувати ці ознаки на втому або стрес. А є й менш помітні симптоми, на які більшість людей просто не звертає уваги. Між тим, якби вони вчасно звернулися за допомогою, то зуміли б уникнути важкої хвороби, після якої багато років приходиться бути прикутими до ліжка. Не ігноруйте їх, а зверніться в поліклініку або лікарню для їх перевірки - це може врятувати ваше життя і працездатність.

Пам’ятайте!
Чим скоріше (у перші 3 години) буде надано адекватну медичну допомогу, тим кращим буде ефект, вихід із цього важкого і загрозливого стану.

Ċ
Гомон Ольга (навчальний відділ) (БДМУ, Чернівці),
7 черв. 2012 р., 04:17