Грудне вигодовування

ПІДТРИМКА ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ В УКРАЇНІ

Мельничук Л.В.  -  к. мед.н., доцент   кафедри сімейної медицини БДМУ

Грудне вигодовування є найбільш геніальною знахідкою в процесі еволюції життя. Впродовж всієї історії людства воно було єдиним способом вигодовування дітей. Але з початку XX століття технічний прогрес привів до витіснення грудного вигодовування «культурою» штучного вигодовування. Це призвело до суттєвого зростання захворюваності та смертності немовлят, в першу чергу від кишкових інфекцій. Багатьма вченими було доведено, що діти, які вигодовувались штучними сумішами, частіше хворіли ожирінням, цукровим діабетом,  алергічними захворюваннями, мали захворювання травної та дихальної системи. Також було доведено, що грудне вигодовування має суттєвий позитивний вплив на інтелектуальний розвиток дитини та його психічне здоров’я.  А в умовах соціально-економічних проблем – це природно, дешево, стерильно і просто.

На початку 80-х років відбулась революція поглядів на  вигодовування дітей грудного віку, яка призвела до повернення грудного вигодовування на якісно новому рівні. Була доведена необхідність раннього прикладання новонародженого до груді, тривалого шкірного контакту з матір’ю, годування за вимогою дитини, а не по годинах,  нічного годування, виключно грудного вигодовування до 6 місяців.

Тому, несприятлива ситуація із захворюваністю та смертністю немовлят, які вигодовувались штучними сумішами, стала поштовхом  до другого етапу відродження природного вигодовування у всьому світі. В 1989 році ВООЗ та ЮНІСЕФ прийняли декларацію «Охрана, поощрение, поддержка практики грудного вскармливания. Особая роль родовспомогательных служб». Саме в цьому документі були викладені кроки успішного грудного вигодовування, які застосовуються  і зараз.

Підтримка грудного вигодовування одна з найбільш важливих складових впровадження сучасних перинатальних технологій. Активна і послідовна робота в цьому напрямку при підтримці представництва в Україні Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) і проекту «Здоров’я матері та дитини» (JSI/USAID) триває більше 10 років.

Ще одним важливим етапом розвитку системи підтримки грудного вигодовування в світі стала сумісна ініціатива ВООЗ і ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини», яка прийнята  у 1991 році. ЇЇ метою стало створення в лікувальних закладах умов, сприятливих для грудного вигодовування. В Україні розширена ініціатива «Лікарня, доброзичлива до дитини» у всіх закладах системи охорони здоров’я матері та дитини впроваджується з 2006 року. Щорічно зростає кількість закладів, які у відповідності з вимогами розширеної ініціативи отримали  це звання. В місті Чернівці цей статус вже мають клінічні пологові будинки, міська клінічна дитяча лікарня. Активно  впроваджуються  принципи розширеної ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини» в міській дитячій поліклініці. Найважливішим досягненням цього стало  зменшення захворюваності дітей першого року життя та суттєве зростання дітей міста Чернівці, які знаходяться на грудному вигодовуванні  до 6 місяців з 48% в 2007 році до   72,8% у 2012 році.