Генетика спорту

ОБИРАЄМО СПОРТИВНУ СЕКЦІЮ ДЛЯ ДИТИНИ


    Ластівка І.В.- доцент кафедри педіатрії та медичної генетики БДМУ

Усі ми знаємо, що спорт робить людину більш здоровою, сприяє гармонійному розвитку, попереджає ожиріння та сколіоз, психологічну закомплексованість. Для того, щоб дитина мала бажання відвідувати спортивну  секцію, слід грамотно допомогти знайти свій вид спорту, який закладе базис для майбутнього здоров'я та довголіття, сформує впевненість в собі та сильний характер, дасть особистості цільний розвиток.

Для того, щоб запалити у дитини інтерес до спорту, слід, по-перше, повести дитину на змагання, де вона зможе побачити професіоналів в дії; по-друге, батькам бути прикладом для наслідування.

Коли і яким?

Любим спортом можна почати займатися в любому віці, але професійним спортом займаються з дитинства. Для кожного виду спорту є своя «зона здоров'я» - вік, коли найбільш безпечно та корисно починати ним займатись.

Вік 2-5 років. Раніше інших видів спорту треба починати заняття в таких видах, які вимагають за своєю суттю оволодіння складною технікою і відмінну координацію. До таких видів спорту відносяться фігурне катання, плавання, стрибки у воду, гімнастика, акробатика, настільний і великий теніс. З віку з 2 до 5 років дитина вчиться основним базовим навичкам і рухам і найкраще їй підходить неструктурована фізична активність. У цьому віці діти ще дуже малі для більшості видів командних видів спорту. Однак це прекрасний і дуже своєчасний період, щоб почати розвивати малюка.
Спробуйте захопити його такими заняттями: біг, танці, гра з м'ячем, велосипед, ігри на воді під наглядом дорослого.

Що стосується плавання, то вважається, що цим видом спорту можна займатися мало не з народження. Якщо у дитини виявили сколіоз, сплощення стоп, вроджену кривошию, рахіт, то плавання - найкращий вибір. Однак, не можна віддавати дитину в цей вид спорту, якщо у нього є судомний синдром, вроджена вада серця, дерматологічні проблеми, проблеми з кульшовими суглобами.

Вік 6-7 років. У секцію спортивної гімнастики дівчат можна записувати з 6 років, а хлопчиків - з 7-8 років. Шестирічки можуть вільно займатись спортивною акробатикою, художньою гімнастикою, фігурним катанням, стрибками на батуті. У 7 років організм дитини готовий до занять плаванням, стрибками у воду, великим та настільним тенісом, ушу та хокеєм. Командні ігри вчать дитину жити у суспільстві, соціалізують її, задовольняють потребу в приналежності. З точки зору психології, саме вік 6-7 років - це період розуміння слова «ми», початок життя в суспільстві. Тому дитині варто запропонувати таку організовану активність, як: футбол, гімнастика, плавання, теніс, гольф, бойові мистецтва.

Як правило, дошкільнята не займаються окремо легкою атлетикою, а приходять в неї пізніше. Це виправдано з фізіологічної точки зору: самий відповідний період для розвитку швидкості у дітей це 8-11 років, а для розвитку витривалості - після 11 років. Фізіологи рекомендують віддавати дитину в секцію з легкої атлетики не раніше досягнення нею шкільного віку. Самим оптимальним віком для початку занять з легкоатлетичних дисциплін є вік 9-10 років. Загалом, видами спорту, що вимагають витривалості і сили, слід починати займатися трохи пізніше. До таких видів спорту відносяться, крім легкої атлетики, лижі, всі командні ігрові види (у дитини повинна повністю визріти концепція «ми»).

Вік 8-9 років. До цього віку сина або доньку краще не віддавати в секцію баскетболу, футбольні клуби, на заняття зі спортивного орієнтування. А уже з дев'яти років можна зайнятися волейболом, гандболом, біатлоном, бобслеєм, водяним поло, конькобіжнім спортом, легкою атлетикою, вітрильним спортом, стрибками на лижах, регбі. Природно, краще всього займатися під наглядом тренера у відповідній секції. Розтяжки дуже важливі в цьому віці, тому переконайтеся в тому, що будь-яка розминка включає в себе елементи стретчинга.

Вік 10-11 років. У 10 років можна йти в секції атлетики та боксу, кінного та санного спорту, академічної греблі, скелелазання, фехтування, велоспорту. Цей вік підходить для початку занять практично усіма видами боротьби, можна записатися в секцію бойових єдиноборств (кікбоксінг, карате, тейквондо). З 11 років дитина готова до стрільби з лука. Дівчатам до 13 років НЕ варто займатись важкою атлетикою.

Після 12-13 років варто почати заняття такими видами спорту, де потрібна фізична зрілість. Це «дорослі» види спорту - велоспорт, важка атлетика, веслування, бокс, стрільба. Ними не варто серйозно захоплюватися раніше цього віку.

Рекомендації по переважним видам спорту в різний віковий період пов'язані з тим, що різні навички формуються у дитини в різному віці:

-гнучкість: 6-7 років. Вже в 8-9 років розтяжки будуть даватися на чверть гірше, а в більш старшому віці розвивати гнучкість ще важче;

-швидкість: 8-11років;
-витривалість: після 11 років;
-сила: після 12-14 років;
-почуття ритму: 9-12 років;
-рівновага: 10-11 років;
-швидкість реакції: 8-9 років;
-просторова орієнтація: після 12 років.

Природно, що спортивна секція - не єдиний варіант, адже не всі діти люблять спорт, як би цього не хотіли амбіції і любов їх батьків. Все одно це не привід не розвивати дитину. Існують такі активні способи проведення часу: сімейні поїздки на велосипеді; піший похід на вихідних на природу; похід за грибами; відвідання критого скалодрома; танці.

Перед тим як почати водити дитину в якусь секцію або намагатися зацікавити певним спортом, потрібно враховувати деякі моменти:

- плата за місячний абонемент, кількість і ціна спорядження. Цей пункт доводиться виносити на перше місце.

- співвідношення особистих якостей і командної гри. Не всім підходять командні види спорту, не всі зможуть займатися індивідуальними видами спорту.

- фізичне здоров'я дитини. Не йдіть ніколи на поводу у власних амбіцій, хоча зараз спорт це модно і престижно. Буває так, що дитині можна займатися тільки в спеціальній групі з фізкультури. Підтримайте адекватний для нього рівень фізичної активності.

- кількість часу, який Ви і Ваша дитина реально готові приділити спортивним заняттям.

Вибір спортивної секції для дітей із захворюваннями

Ми віддаємо дитину в спорт заради здоров'я, але навіть у дитячих секціях заняття супроводжуються  великими навантаженнями. Кожний вид спорту має як плюси, так і мінуси.

Плавання. Зміцнює нервову систему, допомагає вірному формуванню кістково-м'язевого апарату, покращує дихання та кровообіг.

ОДНАК. Дитину не варто направляти в басейн, якщо є хронічні шкірні захворювання (грибкові, інфекційні, екзема), захворювання очей (кон’юнктивіт, блефарит, кератит), серцево-судинної системи (серцева недостатність), виразкова хвороба або алергія.

Ігрові види спорту. У футболі розвиваються м'язи ніг та тазового поясу. В баскетболі удосконалюється робота зорового, рухового та вестибулярного аналізаторів, покращуються можливості дихальної та серцево-судинної систем та координація рухів. Волейбол розвиває швидкість та точність реакцій, оковимір, покращує осанку. В хокеї зміцнюється серцево-судинна, дихальна, нервова та опорно-руховий апарат.

ОДНАК. У всіх цих видах спорту дитина тривало знаходиться у вертикальному положенні з навантаженням на хребет та ударним навантаженням на стопи. Це неприпустимо для дітей із нестабільністю шийних хребців, сплощенням стопи та виразковою хворобою.

 Великий теніс. На другому місці після плавання за ефективністю розвитку дихальної системи. Цей вид спорту допоможе покращити обмін речовин, схуднути та позбавитися від сколіозу.

ОДНАК. Перед тим, як віддати дитину в секцію, слід проконсультуватися у хірурга та в ортопеда. Нестабільність шийних хребців, сплощення стоп, остеохондроз – хвороби, при яких протипоказані різкі рухи та навантаження, що пружинять, є протипоказанням до занять великим тенісом.

Східні єдиноборства. Ідеальний вид спорту для дітей з нестійкою психікою, оскільки вони вчаться регулювати свій душевний стан. Окрім того, секція ушу рекомендована дітям, які страждають на астму та тих, хто часто хворіє.

ОДНАК. При наявності вади серця та любого ступеня короткозорості навіть цей спорт має дозволити лікар. При визначенні медичної групи з фізичної культури для дітей із міопією враховуються гострота зору, рефракція та стан очного дна.

Ковзани та лижі. Обидва цих зимніх види спорту дуже корисні для розвитку опорно-рухового апарату, серцево-судинної та дихальної систем, підвищують працездатність та виносливість. Особливо вони корисні для дітей із енурезом: зміцнюють м'язи таза, які контролюють сечовипускання. Лижі та ковзани – відмінні при сплощенні стоп та викривленні хребта: навантаження на хребет та ступні невелика та пропорційна. Це сприяє також регуляції кровообігу та відновленню обміну речовин.

ОДНАК. Не варто захоплюватися цими видами спорту при астмі, серцевій недостатності, гастриті та виразці.

Художня гімнастика, спортивні танці, аеробіка. Гнучкі, пластичні, з ідеальною координацією рухів гімнастки викликають захоплення у одноліток та легко позбавляються на тренуваннях від дисплазії, порушень постави, гіпотрофії, деформації грудної клітини, сколіозу, остеохондрозу.

ОДНАК. Обережність слід дотримуватися дітям із зміщенням хребців, високим ступенем короткозорості та деякими захворюваннями серцево-судинної системи. З часом можуть виникнути болі в суглобах та хребті, поліартрит та порушення репродуктивної системи.

Захворювання

Корисні

Шкідливі

Окрім того

Проблеми шийного відділу хребта, міотонічний синдром

Плавання, крикет, ушу, фехтування

Гімнастика, східні єдиноборства, бойові мистецтва, гірські лижі, легка атлетика, теніс

При пошкодженні хребців категорично заборонено любі різкі рухи, падіння, тривале нерухоме стояння

Сколіоз, порушення постави

Плавання брасом, бальні танці, художня гімнастика, кінний спорт

Теніс великий, малий, спортивна гімнастика, легка атлетика, хокей

Уникати частих нахилів та різких випадів. Показані любі симетричні вправи.

Сплощення стоп

Плавання, спортивна гімнастика, лижі, ушу

Настільний теніс, кінний спорт (конкур), футбол, волейбол, легка атлетика, фігурне катання

При сплощенні стоп ударне навантаження від бігу або стрибків погано амортизується і віддається в хребет, що може призвести до травм

Пневмонія, часті простудні захворювання

Зимні види спорту, східні єдиноборства, футбол, плавання

Гімнастика, атлетика, теніс, хореографія, волейбол, баскетбол, гребля

При заняттях не повинні напружуватися м'язи грудної клітини. Бажані тренування на відкритому повітрі – вони зміцнюють дихальну систему

Короткозорість

Бальні танці, настільний теніс, фехтування, плавання, лижі

Усе, пов'язане з підйомом важкого, спортивна гімнастика, бокс, боротьба, баскетбол, футбол.

Корисні усі види спорту, що зміцнюють м'язи розгиначі. Саме вони допомагають знизити навантаження на очі. При заняттях небажаними видами спорту підвищується артеріальний тиск та тонус очних м'язів, що збільшує ризик розвитку ускладнень

Гастрит та проблеми з шлунково-кишковим трактом

Хореографія, ушу, бальні танці, крикет

Футбол, волейбол, великий теніс, хокей

Не можна займатися вправами в нахил.