Фолієва кислота

ФОЛІЄВА КИСЛОТА: ШКОДА ТА КОРИСТЬ

 

доц. Ластівка І.В.

 Перший етап на шляху до народження здорового маляти - це планування вагітності: відмова від шкідливих звичок, здоровий спосіб життя, корекція хронічних захворювань і відвідини лікаря-генетика. Але важливе значення в плануванні вагітності має прийом фолієвої кислоти задовго до зачаття.

Фолієва кислота (вітамін В9 або фолацин) походить від латинського слова folium, що переводиться як аркуш, оскільки вона у великій кількості міститься в городній зелені. Синоніми: вітамін В9, фолу, вітамін М, вітамін Вс.

Фолієва кислота є життєво необхідним вітаміном, а її роль в організмі є незамінною. Фолієва кислота приймає участь в процесах синтезу нуклеїнових кислот, в обміні речовин, кровотворенні (еритроцитів, тромбоцитів і лейкоцитів), стимулює розумову діяльність, імунітет і регенеративні процеси. Крім того, фолацин необхідний для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту. У організм людини фолієва кислота поступає з їжею і додатково виробляється мікрофлорою кишечника.

Де міститься фолієва кислота?

У 1931 році дослідник Люсі Уіллс повідомила про те, що прийом дріжджового екстракту допомагає вилікувати анемію у вагітних жінок. Це спостереження привело дослідників в кінці 1930-х років до ідентифікації фолієвої кислоти як головного діючого чинника у складі дріжджів. Фолієва кислота була отримана з листя шпинату в 1941 році і вперше синтезована хімічним способом у 1946 р. Вона є водорозчинним вітаміном. 

Більше всього фолієвої кислоти міститься в продуктах рослинного походження. До них відносяться: петрушка, листя салату, шпинат, висівки, дріжджі, зелений горошок, квасоля, цитрусові, авокадо, гречана і вівсяна крупи, гарбуз, горіхи, помідори, перець. З продуктів тваринного походження найбільший вміст фолієвої кислоти в печінці, а також містять  його нирки, жовток та сир. Також фолієва кислота входить до складу м'яса (баранина, яловичина), риби (лосось, тунець), молока.

Найбільшу цінність в плані змісту фолієвої кислоти являють собою сирі овочі і фрукти, тому що під впливом високої температури, а також при зберіганні більше трьох днів вміст її в продуктах зменшується. Втрата фолієвої кислоти також відбувається під впливом сонячних променів. 

У 2010 р. 53 країни світу прийняли закон про обовязкове збагачення (фортифікація) пшеничної муки фолієвою кислотою. Але, у Великобританії порахували, що фортифікація з метою профілактики дефіциту фолієвої кислоти для окремої когорти населення неминуче призведе до того, що інша частина популяції отримає дозу, яка перевищує фізіологічну норму у 2-3 рази. У Росії та Україні намітилася тенденція – надмірне споживання фолієвої кислоти у вигляді фармпрепаратів повязана з порушенням дозування препаратів (розрахунки доз препаратів наведено нижче).

Для нормального функціонування кишечника і стимуляції бактерій, що беруть участь в синтезі фолієвої кислоти, рекомендується дотримувати молочнокислу дієту.

Причини дефіциту фолієвої кислоти 

Перебої з надходженням до організму мінеральних речовин і вітамінів найчастіше виникають у людей, що невірно харчуються, до дефіциту фолієвої кислоти призводить також тютюнокуріння, а також тривале перебування на сонці . Це також відноситься і до людей, які занадто часто відвідують солярії. Також потрібно враховувати, що деякі люди можуть мати проблеми з поглинанням фолієвої кислоти. Це порушення дуже важко діагностувати. Люди, які відносяться до цієї групи приймають з їжею певні дози фолієвої кислоти, але цього недостатньо, їм потрібен ще й додатковий прийом ліків. Особливе значення має той факт, що фолієва кислота з їжі поглинається лише на 50 відсотків, а фолієва кислота в пігулках на 100 відсотків. Негативний вплив на порушення поглинання фолієвої кислоти мають також деякі наркотики, особливо протиепілептичні препарати. Причиною дефіциту фолієвої кислоти можуть бути також деякі фізіологічні стани, такі як вагітність і годування грудьми.

Фолієва кислота в організмі накопичується в печінці та еритроцитах. Якщо в раціоні майбутньої мами не міститься достатня кількість вітамінів, то її організм починає більш широкого використовувати запаси цієї кислоти, приводячи до її нестачі. У зв'язку з тим, що протизаплідні засоби, можуть негативно позначитися на поглинанні фолієвої кислоти у жінок, які використовували гормональну контрацепцію, а переставши вживати даний препарат планують завагітніти, має особливе значення. А особливе значення прийом фолієвої кислоти має тому, що це дозволяє знизити ризик вад розвитку плоду, викликаних недоліком цієї кислоти. 

Наслідки дефіциту фолієвої кислоти 

Велика частина інформації про фолієву кислоту зводиться в різних джерелах до її величезної ролі в розвитку плоду.

·          Нестача фолієвої кислоти провокує:

·          дефекти нервової системи (відсутність головного мозку, мозкові грижі, розщеплення хребта, водянка головного мозку);

·          можливі вади серцево-судинної системи і розщеплення губи;

·          синдром Дауна;

·          порушення процесів формування плаценти;

·          підвищена ймовірність викиднів, відшарування плаценти, передчасних пологів, затримки розвитку плода та інші неприємності.

Слід зазначити, однак, що дефіцит вітаміну може також збільшити атеросклеротичні процеси, підвищити ризик розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту і сприйнятливість до перетворення ракових клітин, зокрема, раку шийки матки, молочної залози, порожнини рота і шлунково-кишкового тракту. Дефіцит цієї кислоти також може призвести до психічних розладів таких як депресія, тому що фолієва кислота бере участь в утворенні таких речовин, як норадреналін і серотонін.

Симптоми нестачі фолієвої кислоти: тремтіння, головний біль, нудота, блювота, анорексія, діарея, депресія, безсоння, проблеми з контрацепцією.

Підтримання належного рівня фолієвої кислоти в організмі, рекомендується в першу чергу для жінок репродуктивного віку, у зв'язку з тим, що її дефіцит на початку вагітності може викликати багато серйозних захворювань у нащадків. Це є необхідною умовою для нормального розвитку плоду. Збільшення прийому фолієвої кислоти не тільки під час вагітності, а також у період, що передує зачаттю зменшує розвитку вад у плода, зокрема, центральної нервової системи, ущелин хребта, а також анемії. Фолієва кислота з Vit B12 бере участь у процесах розвитку і дозрівання еритроцитів або червоних кров'яних клітин. У зв'язку з цим фолієва кислота повинна прийматися вагітними жінками, не лише в першому триместрі вагітності, а також у другому і третьому, так як в цей період здійснюються серйозні кровотворні процеси. Відповідна кількість фолієвої кислоти також впливає на позитивний стан шкіри. Під час вагітності прийом фолієвої кислоти може зменшити схильність до утворення розтяжок. 

Знаючи про можливі ускладнення, пов'язані з недостатнім рівнем фолієвої кислоти в організмі, слід зазначити, що різноманітне харчування, відповідно, а також вживання в їжу фармакологічних добавок у терапевтичних дозах має важливе значення для кожної молодої дівчини чи жінки, яка думає створити сім'ю та планує вагітність.

Фолієва кислота при плануванні вагітності

Добова потреба в фолієвої кислоти у дорослих 100-180 мг. Потреба в цьому вітаміні однак, вища у вагітних жінок, які годують і протягом періоду (близько 3 місяців) до вагітності. Дуже висока потреба в період лактації на фолієву кислоту - збільшується на 80% у порівнянні з періодом до вагітності. Споживана доза фолієвої кислоти повинна бути точно визначена Вашим лікарем.

Добова потреба в фолієвої кислоти в мкг: 

 Діти - 70 

Діти від 8 до 9 років - від 70 до 105 

Підлітки  дівчата 10-18 років - 190 на 220 

Хлопчики 10-18 років - 220 на 240 

Жінки від 20 до 60 років-270 на 310 

Жінки старше 60 років - 320 

Вагітні жінки - 450 

Чоловіки від 20 до 60 років - 280 на 300 

Чоловіки старше 60 років - 340 


Чоловікам теж показаний прийом фолієвої кислоти в період планування вагітності (впродовж трьох місяців до зачаття, в добовій дозі 0,4 міліграм (400 мкг). Недолік фолацину знижує вміст в спермі здорових і рухливих сперматозоїдів.

Дозування фолієвої кислоти в період планування вагітності

По рекомендаціях Всесвітньої Організації Охорони здоров'я прийом фолієвої кислоти необхідно починати не пізніше, ніж за три місяці до передбачуваного зачаття. Добова доза фолієвої кислоти для жінок повинна складати не менше 0,8 міліграм (800 мкг), а в разі наявності в анамнезі дітей з вродженими вадами розвитку нервової трубки доза збільшується до чотирьох міліграм.

Кидатися з крайності в крайність не варто, а багато хто, на жаль, саме так і роблять: оптимістки в «пророцтва лікарів» не вірять, а песимістки вже після першого абзацу готові бігти в аптеку і тоннами ковтати все, що здатне усунути дефіцит фолацина. Але, у всьому потрібно дотримуватися «золотої середини». В даному випадку краще прислухатися до лікарів і під час вагітності не відмовлятися від прийому фолієвої кислоти. Головне, вірно встановити дозу цього вітаміну, враховуючи потреби свого організму.

Препарати, що містять фолієву кислоту

Таблетки фолієвої кислоти

Одна таблета містить 1000 мкг (1 міліграм). Приймається по одній таблетці один раз в день. При ознаках гіповітамінозу, доза збільшується до двох-трьох таблеток на  добу.

Фолацин

Одна таблетка містить 5000 мкг (5 міліграм) і призначається з терапевтичною, а не профілактичною метою.

Фоліо

Одна таблетка містить 400 мкг (0,4 міліграма) фолієвої кислоти і 200 мкг йоду. Препарат комплексний і не вимагає додаткового прийому йоду.

Апо-фолік

До складу однієї таблетки входить 5000 мкг (5 міліграм) фолієвої кислоти, призначається з лікувальною метою.

Полівітамінні комплекси

Матерна, Мульті-табс, Ельовіт, Прегнавіт, Вітрум-пренатал. Містять фолієву кислоту в різних дозуваннях.

Потреба дорослої людини у вітаміні В9, в середньому,  становить 200 мкг (0,2 мг). При вагітності вона природно зростає. Мінімальна «добова доза» становить 400 мкг (0,4 мг), а максимальна – 800 мкг (0,8 мг) фолієвої кислоти. Якщо ж вагітна жінка перебуває в групі ризику (тобто дефіцит вітаміну В9 доведений), то добова доза зростає до 4 мг фолацина.

Але як же розібратися в цих дозуваннях і аптечних препаратах фолієвої кислоти? По-перше, уважно вивчаємо інструкцію, по-друге, прислухаємося до рекомендацій лікаря.

Найбільш поширеними є таблетки фолієвої кислоти, які містять 1000 мкг (1 мг) фолієвої кислоти. Лікарі рекомендують при вагітності приймати по одній таблетці цього препарату. Передозування в такому випадку неможливе.

Однак при вираженому дефіциті вітаміну В9 в «вагітному» організмі, швидше за все вам призначать «сильніший» препарат: Фолацин або Апо-фолік. Одна таблетка цих препаратів містить 5000 мкг (5 мг) фолієвої кислоти, а це вже лікувальні дози.

Для проведення високодозної терапії фолієвою кислотою існують певні показання:

·          Компенсація дефіциту фолатів при проведенні хіміотерапії антифолієвими препаратами (метотрексат, бісептол), протисудомними (фенобарбітал);

·          важкий гіповітаміноз та авітаміноз фолієвої кислоти

·          гіпергомоцистеїнемія

·          алкоголізм

·          порушення всмоктування в шлунково-кишковому тракті

·          генетична схильність, виявлена цитогенетичними методами. Наявність мутації С677Т призводить до зниження активності MTHFR на 35% та підвищення рівня гомоцистеїна в крові.

Слід також враховувати склад інших «вагітних» вітамінів, які ви приймаєте. Зазвичай всі комплексні вітамінні препарати містять потрібну дозу фолієвої кислоти. Наприклад, препарат Фоліо містить 400 мкг фолієвої кислоти і 200 мкг йоду, в препаратах Матерна і Елевіт – по 1000 мкг, Вітрум пренаталь – 800 мкг, Мульти-табс – 400 мкг, Прегнавіт – 750 мкг вітаміну В9. Якщо ви приймаєте будь-якої з цих або інших препаратів, то додатковий прийом фолієвої кислоти вам не знадобиться.

Ну і наостанок,  не менш важливе питання про прийом фолієвої кислоти: чи можливе передозування і чим вона небезпечне для дитини і майбутньої матері? Фолієва кислота абсолютно нетоксична для людини. Її надлишок самостійно виводиться з організму, проте все ж тривале застосування високих доз фолієвої кислоти таїть в собі якусь загрозу: знижується в крові вміст вітаміну В12, а це може призвести до анемії, можуть виникнути шлунково-кишкові розлади, функціональні зміни в нирках, часто спостерігається підвищення нервової збудливості, ожиріння, інсулінорезистентність. У чоловіків старше 59 років ризик раку простати збільшується при передозуванні удвічі, колоректальних аденом – на 67%, як у чоловіків, так і у жінок, раку молочних залоз – на 20%. Таке відбувається, якщо щоденно протягом 3 місяців і більше ви приймаєте по 10-15 мг фолієвої кислоти. Навряд чи адекватна жінка в один день ковтатиме 15 таблеток фолацина. Але слід памятати, що фолієва кислота в дозі, яка відповідає добовій потребі для вагітних та годувальниць, відноситься до категорії безпеки "А". Використання доз фолієвої кислоти, які перевищують добову потребу, переводять цей вітамін в категорію "С" (ризик для плоду не може бути виключений).

Чому ж виникає небезпека передозування фолатами? Справа в тому, що фолат-рецептори налаштовані на екзогенну (що надходить зовні) фолієву кислоту, внаслідок чого виникає функціональна нестача і блокування шляхів метаболізму (перетворення) ендогенних фолатів.

А для тих, хто все ж твердо стоїть на «безмедикаментозній" вагітності, пропонуємо набір продуктів, які містять велику кількість вітаміну В9: овочі з темно-зеленим листям (зелений горошок, квасоля, чечевиця, шпинат, брокколі, петрушка, зелена цибуля, капуста, соя, буряк, спаржа, морква, томати), деякі фрукти (кавун, персики), волоські горіхи, хлібобулочні вироби з борошна грубого помелу, зародки пшениці, рисова, вівсяна і гречана крупи, сухе молоко, кефір, насіння соняшнику, сир, сир, яєчний жовток, ікра, яловича печінка. Не секрет, що повноцінне збалансоване харчування заповнює дефіцити вітамінів в кожному організмі. У будь-якому випадку, навіть якщо мова йде про фолієвої кислоти, і всі навколо твердять: Треба! – Без консультації лікаря рішення не приймайте!

 

26 грудня 2013 р.